8136
X

اخبار

اخبار و اطلاعات اخبار
در صورت تامين اعتبار ؛  بهره برداري از آزادراه اصفهان- شيراز تا پايان سال / پیشرفت 44 درصدی زیرسازی راه آهن شیراز- بوشهر
معاون وزیر راه و شهرسازی:
 

در صورت تامين اعتبار ؛ بهره برداري از آزادراه اصفهان- شيراز تا پايان سال / پیشرفت 44 درصدی زیرسازی راه آهن شیراز- بوشهر

معاون وزیر راه و شهرسازی از بازدید معاون اجرایی رییس جمهور از زیرساخت های حمل و نقل استان فارس خبر داد و گفت: آزادراه اصفهان- شیراز یکی از طرح های اولویت دار وزارت راه و شهرسازی به عنوان اولویت آزادراه جنوبی کشور در کریدور بین المللی شمال- جنوب است و در صورت تامین اعتبار مورد نیاز در سال جاری آماده بهره برداری می شود.
ﺳﻪشنبه، 24 خرداد 1401 | Article Rating

به گزارش مدیریت ارتباطات و اطلاع رسانی شرکت مادر تخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، صبح امروز مرتضوی معاون اجرایی رییس جمهور به استان فارس سفر کرد و به همراه خادمی معاون وزیر راه وشهرسازی و ایمانیه استاندار فارس از آزادراه شیراز- اصفهان و راه آهن شیراز- بوشهر بازدید کرد.

خیراله خادمی از آزادراه اصفهان- شیراز به عنوان طولانی ترین آزادراه در دست ساخت کشور یاد کرد و اظهار داشت: این آزادراه به طول224 کیلومتر اولین آزادراه جنوبی کشور واقع در کریدور بین المللی شمال- جنوب است و قطعات 1 تا 6 آن به طول 212 کیلومتر با پیشرفت فیزیکی 94 درصد مراحل نهایی اجرا را طی می کند.

وی این آزادراه را جزو طرح های اولویت دار دولت اعلام کرد و افزود:‌ این طرح با مشارکت 50 درصدی وزارت راه و شهرسازی و وزارت دفاع در حال اجرا است که تاکنون حدود 3 هزار میلیارد تومان برای ساخت آن هزینه شده است و به منظور اتمام عملیات اجرایی نیز به 2 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه از اهتمام وزارت راه و شهرسازی در تکمیل هرچه سریعتر این پروژه خبر داد و گفت: هم اکنون قریب به 1200 نفر نیروی انسانی و 808 دستگاه ماشین آلات در این 7 قطعه مشغول به فعالیت هستند و با تامین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه، این آزادراه مهم تا پایان سالجاری زیرعبور قرار می گیرد.

وی بهره برداری از این آزادراه را تحولی در بخش ترانزیت کالا و مسافر بین مرکز و جنوب کشور به ویژه استان های فارس هرمزگان و بوشهر دانست و بیان داشت: کاهش 2 ساعت زمان سفر و 130 کیلومتر از مسیر، کاهش 136 میلیون لیتر در مصرف سوخت، کاهش 200 میلیارد تومان خسارت و هزینه های حوادث جاده ای و صرفه جویی حدود هزار میلیارد تومان در سال اول بهره برداری از دیگر مزایای زیر عبور رفتن آزادراه اصفهان- شیراز است.

 

پیشرفت 44 درصدی در بخش زیرسازی راه آهن شیراز- بوشهر

معاون وزیر راه و شهرسازی در این سفر همچنین از بازدید معاون اجرایی رییس جمهور از راه آهن شیراز-بوشهر خبر داد و گفت: این خط آهن یک ابر پروژه ریلی در راستای ایجاد کریدور ریلی جنوب به شمال کشور است که با اتصال بندر عسلویه به شبکه ریلی کشور نقش مهمی در توسعه منطقه ویژه پارس جنوبی دارد.

وی ادامه داد: راه‌آهن شیراز - بوشهر 450 کیلومتر است که از این میزان 310 کیلومتر آن در استان فارس و 140 کیلومتر در استان بوشهر واقع شده است و نقش ویژه ای در اتصال ریلی حداکثری شهرها و مراکز جمعیتی استان های فارس و بوشهر بر عهده دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی پیشرفت فیزیکی زیرسازی محور را 44 درصد اعلام کرد و افزود: در این مسیر 22 کیلومتر تونل در 25 رشته و 4.5 کیلومتر پل بزرگ در 39 دستگاه احداث می شود و حجم عملیات خاکی در این مسیر ریلی بیش از 43 میلیون متر مکعب است که از این میزان  حدود 29 درصد خاکبرداری و حدود 17 درصد عملیات خاکریزی انجام شده است.

خادمی اعتبار هزینه شده در این پروژه را تاکنون بیش از 3 هزار میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: اعتبار مصوب سال 1400 این خط آهن 970 میلیارد ریال است که از این میزان 903 میلیارد ریال آن تخصیص یافته است و به منظور تکمیل طرح نیز بیش از 520 هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه با تاکید بر کمبود اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این طرح اظهار داشت: در حال حاضر مذاکره با بانک ها به منظور دریافت تسهیلات مالی در حال انجام است و استفاده از تهاتر نفت و بهره گیری از ظرفیت های ماده 56 از سازمان برنامه و بودجه برای استفاده از تسهیلات بانک های عامل یا تضمین سرمایه گذاری برای انتشار اوراق مرابحه که هم اکنون اخذ شده است نیز از دیگر منابع مالی و سرمایه گذاری برای تامین اعتبار این پروژه است که در حال پیگیری است.

خادمی حداکثر سرعت طراحی شده در راه آهن شیراز- بوشهر را 160 کیلومتر در ساعت برای قطار مسافری و 120 کیلومتر در ساعت برای قطار باری ذکر کرد.

تصاویر
  • در صورت تامين اعتبار ؛  بهره برداري از آزادراه اصفهان- شيراز تا پايان سال / پیشرفت 44 درصدی زیرسازی راه آهن شیراز- بوشهر
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ ها
تگ ها