14398
X

اخبار

اخبار و اطلاعات اخبار
راه‌آهن قزوین- رشت با حضور رییس جمهور افتتاح شد
 

راه‌آهن قزوین- رشت با حضور رییس جمهور افتتاح شد

راه‌آهن قزوین- رشت با حضور رییس جمهور، وزاری حمل و نقل، سفرا و نمایندگانی ازکشورهای همسایه به بهره‌برداری رسید و با امضای تفاهم‌نامه احداث راه‌آهن رشت- آستارا و رشت- انزلی به بندر کاسپین زنجیره اتصال ریلی در کریدور شمال- جنوب تکمیل خواهد شد.
چهارشنبه، 15 اسفند 1397 | Article Rating
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور راه‌آهن قزوین- رشت با حضور رییس جمهور، وزاری حمل و نقل، سفرا و نمایندگانی از کشورهای مختلف یه بهره‌برداری رسید و بدین ترتیب بخش مهمی از زنجیره اتصال شمال- جنوب از طریق ریل تکمیل شد.
در این مراسم رییس جمهور افتتاح راه آهن قزوین رشت را دستاورد ارزنده‌ای برای مردم استان گیلان، ایران و منطقه دانست با بیان ضرورت تسریع در تکمیل این خط ریلی تا انزلی و آستارا تاکید کرد: تکمیل کریدور ریلی شمال- جنوب زنجیره‌ای از روابط تجاری از شرق تا اروپا ایجاد می کند.
 حسن روحانی بهره‌برداری از راه‌آهن قزوین- رشت را  یکی از وعده‌های دولت در توسعه شبکه ریلی کشور عنوان کرد و گفت:‌ 3 برابر شدن شبکه ریلی طی 40 سال، افزایش 20 درصدی شبکه راه‌آهن طی پنج سال و اتصال چهار مرکز استان به شبکه ریلی از اقدامات مهم در توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل کشور است.
وی یادآور شد: راه‌آهن قزوین- رشت ظرفیت ترانزیت بار و مسافر در منطقه از جنوب به شمال کشور و اروپا را گسترش خواهد داد و موجب استحکام ارتباطات تجاری با کشورهای همسایه است.
رئیس جمهور افزود: بسیار خوشحالیم که این راه‌آهن می‌تواند یک خط ریلی مهم و راهبردی در منطقه باشد و با امضاء تفاهم‌ها در این مراسم، این خط آهن از رشت به آستارا در مدت زمان کوتاهی ادامه یابد.
روحانی با اشاره به اینکه بهره‌برداری از این خط و اتصال آن به آستارا می‌تواند خلیج فارس را به شمال کشور، منطقه قفقاز، روسیه، شرق و شمال اروپا متصل کند، افزود: این خط ریلی ظرفیت ‌بسیاری برای گسترش حمل و نقل بین کشورهای منطقه را دارد.
وی ادامه داد: با بهره‌برداری از راه‌آهن قزوین- رشت  سفر ریلی از تهران تا رشت و بالعکس 4 ساعت خواهد شد که برای گردشگران، مسافران و حمل و نقل کالاها از اهمیت اساسی برخوردار است.
 
راه‌آهن قزوین- رشت تحقق یکی از وعده‌های مهم دولت است
وزیر راه وشهرسازی در این مراسم بهره‌برداری از راه‌آهن قزوین- رشت را تحقق یکی از وعده‌های دولت تدبیر و امید در اتصال مراکز استان‌ها به شبکه ریلی عنوان کرد و گفت:‌ امروز شاهد بهره‌برداری از بخش مهم کریدور شمال- جنوب هستیم و راه‌آهن قزوین- رشت و در ادامه اتصال آن به آستارا از طریق ریل می‌تواند سهم مهمی هم در رفاه و ایمنی سفر به استان گیلان و توسعه گردشگری داشته باشد.
 محمد اسلامی ادامه داد: این اتصال در شکوفایی اقتصادی منطقه، تردد و ترانزیت نقش بسیار موثری دارد و بخش مهمی از زنجیره اتصال شمال- جنوب از طریق ریل را تکمیل می‌کند.
وی تصریح کرد: پیش از این در پروژه آستارا-آستارا، افزایش ترانزیت و بار رخ داده است و توانسته‌ایم ظرفیت بار ترانزیتی از هزار تن را به یک میلیون تن برسانیم که نشان دهنده نقش ترانزیتی مهم مسیر فوق است.
امضای تفاهم‌نامه اتصال رشت- انزلی و رشت- آستارا
 در حاشیه بهره‌برداری از راه‌آهن قزوین- رشت تفاهم‌نامه اتصال راه‌آهن رشت- آستارا و رشت- انزلی به بندرکاسپین امضا شد.
این تفاهم‌نامه به منظور احداث راه‌آهن رشت- انزلی و رشت- آستارا به امضای مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و قرارگاه سازندگی خاتم الانیبا رسید.
در این مراسم همچینین وزیر اقتصاد کشور آذربایجان با اشاره به دوستی ایران و آذربایجان گفت: بدون شک یکی از اهداف گسترش هرچه بیشتر همکاری در حوزه حمل و نقل ترانزیتی بین دو کشور تکمیل کریدور شمال جنوب است که برای دو کشور امتیاز‌های اقتصادی فراوانی به همراه خواهد داشت.
در پایان گفتنی است: با حرکت اولین قطار در این مسیر ریلی جمعی از خانواده‌های شهدا عازم مشهد مقدس شدند.
 
تصاویر
  • راه‌آهن قزوین- رشت با حضور رییس جمهور افتتاح شد
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ ها
تگ ها