13544
X

اخبار

اخبار و اطلاعات اخبار
استقرار نظام مدیریت پروژه در حوزه زیرساخت
 

استقرار نظام مدیریت پروژه در حوزه زیرساخت

یکشنبه، 09 آبان 1395 | Article Rating

دومین جلسه مجمع عمومی شرکت ساخت و توسعه در سال 1395 با عنوان اصلاحیه بودجه سال 1395 و بودجه پیشنهادی سال 1396 با حضور غلامرضا سلامی مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور حسابداری، حسابرسی و اصول حاکمیت شرکتی، محمد رحمتی رئیس هیئت مدیره شرکت ساخت و توسعه، سعید محمد‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی و نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت راه و شهرسازی، اعضای هیئت مدیره شرکت ساخت و توسعه و جمعی از معاونان و مدیران شرکت برگزار شد.

 معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر تغییر رویکرد شرکت ساخت بر مبنای مدیریتی اعلام کرد: با توجه به وظایف تعریف شده برای شرکت ساخت وتوسعه لازم است رویکرد‌ها از اجرایی به مدیریتی تغییر یابد و تنها نقش دولت حاکمیتی و نظارتی باشد.

 محمد زاده طراحی روش‌های جدید تامین منابع مالی را به منظور کاهش اتکا به منابع دولتی مهم ارزیابی کرد و گفت: لازم است تا با طراحی‌ بسته‌‌های مشارکتی دولت تنها وظیفه نظارتی داشته و بخش‌های غیر دولتی از طریق بهره‌مندی از این روش‌های جدید هزینه‌های احداث راه‌ها را بر عهده بگیرند.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به کمبود منابع مالی کشور افزود: به منظور پیشبرد برنامه‌‌های شرکت استفاده حداکثری از ظرفیت‌های برنامه ششم به منظور بهره‌مندی از سایر منابع مالی که اتکا ما را به بودجه‌های دولتی کاهش می‌دهد اثربخش خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر افزایش وظایف ناشی از تعریف پروژه‌های عمرانی جدید همگام با برنامه‌های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: افزایش وظایف بر اساس شروع پروژه‌های جدید به ویژه در کریدورهای ملی و بین‌المللی نیازمند توسعه منابع جاری شرکت است که بایستی با حمایت مجمع به این بخش توجه بیش از پیش شود.

وی در انتها تاکید کرد: به منظور تسریع در روند اجرای پروژه‌ها و افزایش کیفیت آموزش مستمر مدیران و مجریان پروژه از ضروریات است که لازم است در برنامه‌های سال 1396 به آن توجه ویژه شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت آموزش مدیران و کارشناسان در حوزه مدیریت پروژه اظهار داشت: ساختار  و وظایف شرکت ساخت وتوسعه بر پایه مدیریت پروژه‌ها استوار است و آموزش در این بخش باید به طور مستمر انجام شود و مهندسان تحت فرایندهای توانمند سازی مدیریت پروژه قرار گیرند.

وی با اشاره به اهمیت مدیریت زیرساخت در پروژه‌های عمرانی بیان داشت: مدیریت پروژه‌ها در دو حوزه توانمند‌سازی مدیران و استقرار سیستم‌ مدیریت پروژه انجام می‌شود و برنامه‌ریزی  می‌کنیم تا این سیستم در سال 1396 در شرکت ساخت پیاده شود.

محمد‌زاده راه‌اندازی سیستم جامع مدیریت پروژه را بر اساسPMbok از برنامه‌های سال جدید دانست و افزود: تلاش ما این است تا دفتر مدیریت پروژه( (PMOدر شرکت تقویت و امور مربوط به کنترل پروژه و گزارش‌های مدیریت پروژه‌‌ها از طریق دفتر مذکور پیگیری شود. امیدواریم بتوانیم در نشست‌های آتی گزارش کاملی از روند اجرای استانداردهای PMBOK  ارایه دهیم.

در ادامه این جلسه اسماعیل مقصودی معاون توسعه مدیریت و منابع گزارش کاملی از اعتبارات مصوب طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای سال 1395، برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در سال 1395 در سه حوزه راه، راه‌آهن و بزرگراه، برنامه‌ها و رویکردهای شرکت در سال 1396 و اهداف کمی و اعتباری مورد نیاز در سال 1396 ارایه کرد.

مقصودی در توضیح اهداف کمی و اعتباری سال 1396 تصریح کرد: در حوزه راه‌آهن هدف‌گذاری بر مبنای 445 کیلومتر است که به منظور تکمیل آن 24 هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است، در حوزه آزادراه هدف 263 کیلومتر است و 7 هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است و در حوزه شبکه بزرگراهی و راه‌آهن با هدف 467 کیلومتر به رقمی معادل 14 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور حسابداری، حسابرسی و اصول حاکمیتی شرکت در پایان به نقش مهم مجمع در دستیابی به اهداف شرکت ساخت وتوسعه تاکید و با بررسی برنامه‌های سال 1396 رویکردهای اساسی را در رسیدن به هدف‌گذاری‌ها تبیین کرد.

تصاویر
  • استقرار نظام مدیریت پروژه در حوزه زیرساخت
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو
جستجو
تگ ها
تگ ها