زیربناهای حمل ونقل ریلی
...
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار برگزیده

1397/8/29 سه شنبه
افتتاح راه آهن مراغه-ارومیه با حضور رییس جمهور
معاون وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح راه‌آهن مراغه- ارومیه گفت:‌ بیش از 2 هزار کیلومتر عملیات ریلگذاری در دولت‌های یازدهم و دوازدهم صورت گرفته که در 80 سال گذشته بی سابقه است و این دستاورد نزدیک به 20 درصد مسیرهای ریلی کشور را افزایش داده است.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، راه‌آهن مراغه- ارومیه با حضور رییس جمهور، وزیر راه و شهرسازی ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان استانی به بهره‌برداری رسید.
خیراله خادمی در این مراسم ضمن تشریح ویژگی‌های این خط ریلی برای رییس جمهور، در رابطه با آخرین وضعیت دو طرح ریلی باقیمانده از اتصال ۵ مرکز استان به شبکه ریلی کشور و اتصال ریلی جمهوری اسلامی ایران به کشور افغانستان گفت:‌ با اتصال همدان و کرمانشاه به شبکه ریلی در سال گذشته 440 کیلومتر از 970 کیلومتر مسیر  ریلی در اتصال پنج مرکز استان  تکمیل و به بهره‌برداری رسید.
 معاون وزیر راه و شهرسازی از بهره‌برداری راه‌آهن قزوین- رشت تا پایان سالجاری خبر داد و افزود:‌ این محور در کریدور شمال- جنوب کشور قرار دارد و با داشتن 28 کیلومتر تونل و 9 کیلومتر پل بزرگ یک ابر پروژه ریلی محسوب می‌شود.
وی تاکید کرد: بهره‌برداری از این مسیر ریلی نه تنها در توسعه شبکه ریلی داخلی موثر است که تحولی در حمل و نقل ریلی بین‌المللی است و با داشتن مناظر طبیعی زیبا می‌تواند مقصد گردشگری باشد.
مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه در توضیح وضعیت خط ریلی میانه- تبریز  بیان داشت: حدفاصل میانه- بستان‌آباد تا پایان سالجاری تکمیل می‌شود و با توجه به اولویت‌بندی‌ها سال آینده به تبریز متصل خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی تکمیل 970 کیلومتر خط ریلی در دولت دوازدهم را اقدام مهمی در توسعه خطوط ریلی برشمرد و عنوان کرد: بیش از 2 هزار کیلومتر عملیات ریلگذاری در دولت‌های یازدهم و دوازدهم صورت گرفته که اتفاقی بی سابقه در 80 سال گذشته است و  نزدیک به 20 درصد مسیرهای ریلی کشور را افزایش داده است.
معاون وزیر راه  و شهرسازی ادامه داد: در حال حاضر 110 هزار کیلومتر مسیر ریلی در کشور موجود است و 110 کیلومتر خط ریلی نیز در دولت یازدهم و دوازده انجام شده که عدد قابل توجهی است.
وی در تشریح برنامه‌ توسعه ریلی سال جاری گفت:‌ در سال گذشته 510 کیلومتر ریلگذاری صورت گرفته و در سالجاری 530 کیلومتر ریلگذاری در اهداف شرکت تعریف شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد:‌ آذربایجان غربی به عنوان بیست و یکمین استان کشور به شبکه ریلی پیوست و اتصال 10 استان دیگر نیز در برنامه‌های آتی قرار دارد.
 خادمی این مسیر  را یکی از تکمیل ترین خطوط ریلی کشور معرفی کرد  و افزود:‌ زیرسازی، روسازی، تقاطع‌ها و ایستگاهای مسیر بدون نقص و صد درصد تکمیل آماده  بهره برداری است.
وی نزدیکی استان آذربایجان غربی به دو مرز تمرچین و سرو را موجب رونق ترانزیت بین‌المللی دانست و گفت: با در نظر گرفتن نزدیکی ارومیه به مرز دو کشور عراق و ترکیه می‌توان به رونق تجارت و اقتصاد منطقه و کشور با استقاده از حملو  نقل ترکیبی امیدوار بود.
در ادامه این مراسم  با فرمان رییس جمهور اولین قطار این مسیر با حضور خانواده معظم شهدا عازم مشهد مقدس شد.
گفتنی است: راه‌آهن مراغه- ارومیه به طول 183 کیلومتر از خط فعلی تهران- تبریز منشعب شده و از آنجا به میاندوآب و مهاباد می‌رود. 85 کیلومتر از این خط ریلی حدفاصل مراغه تا مهاباد در سال 1392 به بهره‌برداری رسیده است و مسیر مهاباد- ارومیه نیز با حضور ریاست محترم جمهور افتتاح شد. در این مسیر با احتساب خطوط ایستگاهی 105 کیلومتر عملیات ریلگذاری صورت گرفته است.
 

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ

با ما در تماس باشید

تهران،بزرگراه مدرس شمال،خیابان شهید وحید دستگردی (ظفر)،خیابان شهید فرید افشار،تقاطع بلوار آرش غربی،پلاک 3

تلفن تماس:02126400318

پست الکترونیکی:info@cdtic.ir

کد پستی:

1916615813
ساعات حضور :‌ از شنبه تا چهارشنبه 8 صبح تا 16:15 عصر


.