شماره: 4649
1401/04/11
مدیرکل ساخت وتوسعه راه های منطقه شمال شرق کشور:
ترانزیت از بندر چابهار به شمال شرق کشور تسهیل می شود
ترانزیت از بندر چابهار به شمال شرق کشور تسهیل می شود

مدیرکل ساخت وتوسعه راه های منطقه شمال شرق کشور خبر داد: با هدف تکمیل محورهای مواصلاتی بندر اقیانوسی چابهار به شمال شرق کشور و اتصال به کشورهای آسیای میانه و اوراسیا بخش هایی از احداث باند دوم کریدورهای بزرگراهی شمال- جنوب شرق کشور و غرب به شرق نواحی شمال کشور به طول 120 کیلومتر در سالجاری به بهره برداری می رسد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و اطلاع رسانی شرکت مادر تخصصی ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، مهدی نظریان توسعه و تکمیل کریدور شمال- جنوب شرق کشور و کریدور بزرگراهی سراسری غرب به شرق نواحی شمال کشور را از مهمترین برنامه های توسعه راه ها در استان های شرقی کشور دانست و گفت:‌ ساخت وتوسعه مسیرهای بزرگراهی در استان های گلستان، خراسان های شمالی، رضوی و جنوبی و سیستان و بلوچستان در قالب 49 پروژه راهسازی به طول 4700 کیلومتر در دستور کار قرار دارد.

 

وی ادامه داد: این محورها از مبدا چابهار به سمت زاهدان، بیرجند و مشهد مقدس در قالب کریدور بزرگراهی جنوب به شمال در شرق کشور و از مبدا بهشهر در استان مازندران به سمت گرگان، آزادشهر، بجنورد، قوچان و در نهایت مشهد مقدس در کریدور بزرگراهی غرب به شرق نواحی شمال کشور در حال اجرا است که با تکمیل شدن این مسیرهای ترانزیتی بندر اقیانوسی و استراتژیک چابهار به شمال شرق کشور و از آنجا به کشورهای آسیای میانه و ارواسیا به صورت بزرگراهی متصل می شود.

 

مدیرکل ساخت وتوسعه راه های منطقه شمال شرق کشور توسعه شبکه راه ها در استان سیستان و بلوچستان به عنوان دومین استان پهناور کشور را یکی از مهمترین اهداف و اولویت ها اعلام کرد و بیان داشت:‌ احداث باند دوم بزرگراه چابهار- ایرانشهر- زاهدان به طول 645 کیلومتر به عنوان یکی از بزرگترین بزرگراه های در حال ساخت کشور است که مجتمع بندری اقیانوسی چابهار و صنایع سنگین پیرامون آن را به شمال کشور و پایانه های مرزی سرحدات شرق کشور متصل می کند و نقش مهمی در تسهیل ترانزیت کالا و مسافر به کشورهای همسایه شرقی و شمال شرقی دارد.

 

نظریان از تکمیل 90 کیلومتر از بزرگراه چابهار- زاهدان خبر داد و گفت: عملیات اجرایی در 250 کیلومتر از این مسیر در حال انجام است و عمده مطالعات بخش های باقیمانده نیز تکمیل شده که در صورت تامین اعتبار لازم آماده پیمان سپاری و شروع عملیات اجرایی است.

 

وی با تاکید بر افزایش هزینه های راهسازی در سال های اخیر اظهار داشت: اعتبارات در نظر گرفته شده برای تکمیل این مسیرها سهم قابل توجهی از هزینه های اجرای بخش های باقیمانده را پوشش نمی دهد.با توجه به شرایط یاد شده اعتبارات نیاز به بازنگری دارد تا متناسب با افزایش هزینه ها تخصیص صورت گیرد.

 

مدیرکل ساخت و توسعه راه های منطقه شمال شرق کشور از تکمیل عملیات اجرایی و بهره برداری 120 کیلومتر از بزرگراه های یاد شده تا پایان سالجاری خبر داد و گفت:‌ 50 کیلومتر از محورهای مواصلاتی در استان سیستان و بلوچستان، 30 کیلومتر از محور جنگل گلستان- بجنورد و بخش های از بزرگراه های در دست ساخت در استان خراسان جنوبی در صورت تامین اعتبار مورد نیاز تا پایان سال آماده بهره برداری می شود.

نظریان احداث باند دوم بزرگراه بهشهر- گرگان- آزادشهر- بجنورد- قوچان به طول 600 کیلومتر را بخش دیگری از برنامه های توسعه مناطق شرق کشور اعلام کرد و افزود: ‌تاکنون 520 کیلومتر از این محور سراسری به صورت چهارخطه زیرعبور قرار گرفته است.

وی ادامه داد: 80 کیلومتر باقیمانده مسیر نیز با پیشرفت فیزیکی 45 درصد در حال اجرا است که تکمیل شدن آن نیازمند2100 میلیارد تومان است در حالی که اعتبار کل سالجاری طرح در قانون بودجه 120 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

حق انتشار محفوظ است ©