شماره: 4647
1401/04/04
معاون ساخت وتوسعه راه ها:
نیاز سالانه 400 هزار تن قیر تهاتری برای توسعه راه ها
نیاز سالانه 400 هزار تن قیر تهاتری برای توسعه راه ها

عضو هیات مدیره ومعاون ساخت وتوسعه راه ها: سهمیه سالانه قیر تهاتری شرکت ساخت وتوسعه در سال گذشته تنها 170 هزار تن بوده است که با توجه به نیاز راه های در حال احداث و توان فنی و اجرایی این شرکت امکان جذب 400 هزار تن قیر در سال برای بهره برداری از پروژه های راهسازی بیشتر وجود دارد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و اطلاع رسانی شرکت مادر تخصصی ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، محمدرضا کدخدازاده در خصوص نحوه تامین و توزیع قیر در پروژه های راه و بزرگراه کشور گفت:‌ طبق قانون بودجه وزارت نفت مکلف شد در سال گذشته مبلغ 15 هزار میلیارد تومان برای تهیه مواد اولیه قیر (وکیوم باتوم) به سازمان ها و ارگان هایی که عملیات آسفالتی دارند تخصیص دهد که از این میزان 48 درصد سهم وزارت راه و شهرسازی در نظر گرفته شد.
وی ادامه داد: در سال گذشته سهم وزارت راه و شهرسازی 7200 میلیارد تومان در نظر گرفته شد که 1600 میلیارد تومان از آن به شرکت ساخت وتوسعه تعلق گرفت.
کدخدازاده حجم قیر اختصاص یافته در سال گذشته را 170 هزار تن اعلام کرد و افزود: با توجه به نیاز راه های در حال احداث و توان فنی و اجرایی شرکت ساخت وتوسعه امکان جذب 400 هزار تن قیر در سال برای بهره برداری از پروژه های راهسازی بیشتر وجود دارد.
معاون ساخت وتوسعه راه ها سهم قیر وزارت راه و شهرسازی در سال 1401 را 48 درصد از 19 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده در قانون بودجه اعلام کرد و افزود:‌ از ابتدای سال تاکنون سهمیه قیر تخصیص نیافته است و با توجه به محدودیت فصلی برای اجرای پروژه های راهسازی زمان تحویل قیر نقش تعیین کننده ای در این امر دارد.
کدخدازاده نحوه اختصاص قیر به پروژه های راهسازی از سوی شرکت ساخت را توضیح داد و گفت: قیر فقط به پروژه هایی که در مرحله اجرای آسفالت قرار دارند تعلق می گیرد و اولویت با پروژه هایی است که در تکمیل شبکه راه های منطقه یا کریدورهای ترانزیتی کشور موثر بوده یا باعث ایمنی مسیر با رفع گلوگاه های ترافیکی می شوند.
عضو هیات مدیره و معاون ساخت وتوسعه راه ها شفاف سازی تخصیص قیر به پروژه ها را یکی از برنامه های شرکت اعلام کرد و گفت: گردش کار شرکت ساخت وتوسعه در خصوص دریافت و مصرف سهمیه قیر تهاتری شفاف و بر اساس قیر مورد نیاز مندرج در قرارداد اختصاص می یابد و نسبت به کنترل مصرف آن توسط دستگاه نظارت مستقر در پروژه اقدام می شود
کدخدازاده افزود:‌ تمامی مراحل تخصیص به پیمانکاران از زمان خروج قیر از پالایشگاه تا رسیدن به کارگاه و تخلیه رصد و توسط دستگاه نظارت ورود آن به کارگاه صورت جلسه می شود.
حق انتشار محفوظ است ©