شماره: 4160
1399/03/27
معاون ساخت وتوسعه راه‌آهن، بنادر وفرودگاه‌ها:
راه‌آهن همدان - سنندج تا پایان دولت تکمیل می‌شود
راه‌آهن همدان - سنندج تا پایان دولت تکمیل می‌شود

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها گفت: با فراهم کردن تجهیزات لازم و تامین ریل از کارخانه ذوب‌آهن اصفهان عملیات ریلگذاری راه‌آهن همدان- سنندج در حال انجام است و تلاش می‌شود این مسیر ریلی تا پایان دولت دوازدهم تکمیل شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، عباس خطیبی صبح امروز به همراه استاندار کردستان، حمید رضا عدل، معاون فنی و امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور و اکبر رحمانی، رییس امور راه و ترابری و مدیریت عمران و شهری و روستایی سازمان برنامه و بودجه کشور و  از روند اجرایی راه‌آهن همدان- سنندج بازدید کرد.
خطیبی احداث این خط‌آهن را گامی دیگر در اتصال مراکز استان‌ها به شبکه ریلی کشور دانست و گفت:  راه‌آهن همدان- سنندج قسمتی از محور ریلی تهران- همدان- سنندج است که بخش تهران تا همدان در اردیبهشت ماه سال 96 به شبکه ریلی پیوست.
معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها پیشرفت فیزیکی کل پروژه را حدود 38 درصد اعلام کرد و افزود:‌ هم‌اکنون زیرسازی محور 68 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تمام تلاش ما این است که عملیات اجرایی کل محور تا پایان دولت به اتمام برسد و این پروژه آماده بهره‌ برداری شود.
خطیبی از تامین ریل مورد نیاز این پروژه از کارخانه ذوب‌آهن اصفهان خبر داد و گفت:‌ حدود 600 تن ریل تاکنون تحویل داده شده است و حدود 5 کیلومتر نیز از سمت سنندج ریلگذاری صورت گرفته است.
معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها ادامه داد: تجهیزات لازم ریلگذاری مانند ریل، تراورس و ادوات لازم تامین شده است تا فرآیند ریلگذاری در بخش‌هایی از مسیر که زیرسازی کامل شده است تسریع یابد.
وی اعتبار هزینه شده در این مسیر ریلی را 2100 میلیارد تومان اعلام و بیان کرد: اعتبار سالجاری این پروژه نیز 350 میلیارد تومان تعیین شده است.
خطیبی یادآور شد: طول طرح راه‌آهن تهران- همدان- سنندج420 کیلومتر است که مسیر تهران تا همدان به طول 270 کیلومتر به بهره‌برداری رسیده است و همدان تا سنندج  نیز به طول 150 کیلومتر است و از شهرهای تهران، رباط‌کریم، ساوه، فامنین، همدان، بهار و قروه و دهگلان عبور می‌کند و به شهرستان سنندج منتهی می‌شود.

حق انتشار محفوظ است ©