شماره: 1682
1395/09/02
نظام‌مند کردن مدیریت پروژه در توسعه زیر ساخت ها
 نظام‌مند کردن مدیریت پروژه در توسعه زیر ساخت ها

معاون وزیر راه و شهرسازی در جمع مهندسین مشاور مطرح کرد: باید بستری فراهم شود تا با همکاری مهندسین مشاور مدیریت دانش و مستند سازی پروژه‌ها به صورت منسجم اجرا شود و مدیریت دانش در بحث مدیریت پروژه‌ها به صورت جدی پیگیری شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، روز گذشته جلسه هم‌اندیشی و معرفی بسترهای جدید نرم‌افزار و سامانه‌های الکترونیکی مدیریت پروژه‌ها و سامانه اطلاعات مکان‌یابی(GIS) با حضور معاون ساخت وتوسعه راه‌ها، سرپرست دفتر مدیریت پروژه‌ها، مدیرکل دفتر آمار و فناوری اطلاعات و نمایندگان مهندسین مشاور برگزار شد.

سعید محمد‌زاده با تاکید بر سیستم مدیریت پروژه‌ها اظهار کرد: برنامه‌ریزی شده است تا وضعیت مدیریت پروژه‌ها ساماندهی شود و این موضوع با تعامل بیشتر  جامعه مهندسین مشاور با دولت و اتخاذ بهترین روش برای بهبود کیفیت مدیریت پروژه‌ها صورت می‌گیرد.

وی خواستار مدیریت کیفیت منسجم و یکپارچه در پروژه‌ها شد و افزود:‌یکی از برنامه‌های اصلی ما راه اندازی سیستم مکانیزه مدیریت پروژه است که در این روش امکان پیگیری و نظارت بخش خصوصی و دولت از ابتدا تا انتهای پروژه به صورت کاملا مکانیزه وجود دارد و این موضوع راه حل مناسبی برای کاهش نوسان‌‌های مدیریت کیفیت محسوب می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی از راه‌اندازی سیستم پاسخگویی به درخواست‌ها به صورت مکانیزه و غیرکاغذی خبر داد و گفت:‌ به دنبال این هستیم تا به منظور انجام پروژه‌ها با کیفیت مناسب و دقت بیشتر، سرعت پاسخگویی به درخواست‌ها و مکاتبات را افزایش دهیم و با مکانیزه کردن آن به فاکتور زمان توجه بیشتری ‌شود و همچنین چرخه پیگیری درخواست تا پاسخ قابل پیگیری باشد.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، مستند سازی و تهیه شناسنامه پروژه‌ها را گامی مهم از سوی مهندسین مشاور در مدیریت پروژه برشمرد و بیان داشت: با توجه به گستردگی پروژه‌ها از گذشته تا به امروز بخشی از پروژه‌ها مستند سازی نشده است و لازم است تمام پروژه‌ها اطلاعات مکانی داشته باشند و با استفاده از نرم‌افزار GIS دسترسی به اطلاعات پروژه ممکن باشد در واقع درخواست ما این است تا پروژه در سطحی که پروژه قرار دارد مدیریت شود.

گفتنی است این جلسه به منظور ارائه راهکار در حوزه ورود اطلاعات قرارداد پروژه‌ها در سامانه سامع و تسریع در جانمایی مکانی پروژه‌ها(GIS) در حوزه راه و بزرگراه‌ها برگزار شد.

با توجه به گستردگی پروژه‌های راه و بزرگراه در کشور مقرر شد پروژه‌هایی که در گذشته مستند سازی شده‌اند و اطلاعات مکان‌یابی آنها ناقص است و نقشه LOCAL آنها در دسترس است مختصات GPS سه نقطه از پروژه ارایه شود تا به منظور مستند سازی از آنها بهره گرفته شود.

در پایان این جلسه مقرر شد اطلاعات هر پروژه به همراه نامه رسمی از شرکت‌های مهندسین مشاور به دفتر آمار و فن‌آوری اطلاعات ارایه شود.

حق انتشار محفوظ است ©