ب
ب

افتتاح کریدور ریلی شرق دریای خزر با حضور سران سه کشور

رئیس جمهوری اسلامی ایران در مراسم بهره برداری از کریدور ریلی شرق دریای خزر گفت: از طریق این راه آهن امروز نه تنها سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان به هم متصل شده اند، بلکه این راه آهن وسیله ای خواهد بود که راحت تر به خلیج فارس و دریای عمان و کشورهای شرق منطقه چین، روسیه، ترکیه، اروپا و مدیترانه نزدیک و نزدیک تر شوند.

ه گزارش روابط عمومی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز در مراسم بهره برداری از پروژه عظیم خط آهن ایران، ترکمنستان و قزاقستان در ایستگاه آک یایلا واقع در خاک ترکمنستان با حضور رییسان جمهوری ترکمنستان و قزاقستان و سایر مقامات عالی رتبه سه کشور سخنرانی کرد.

رییس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه ملت های ایران، ترکمنستان و قزاقستان خواستار روابط نزدیک تر و پیوسته تر با یکدیگر هستند، گفت: باید تلاش کنیم روابط کشورها پیوسته به هم نزدیک تر شود چرا که توسعه، ثبات و امنیت هر کدام از کشورهای همسایه، امنیت و توسعه یکدیگر است.

روحانی افزود: امروز با بهره برداری از این راه آهن نه تنها روز شادمانی و خوشحالی برای سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان بلکه برای کشورهای منطقه و هر کشور ذینفع با واسطه و بی واسطه از این راه آهن است. 

وی با قدردانی از رییسان جمهوری ترکمنستان و قزاقستان و نمایندگان کشورهای مختلف حاضر در مراسم اظهارداشت: مراسم امروز تاریخی و به یادماندنی برای کشورهای منطقه به ویژه این سه کشور است و باید مسرت وصف ناشدنی را از سوی خود، ملت بزرگ ایران و ملت های منطقه به ویژه ترکمنستان و قزاقستان ابراز کنم. 

رییس جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ما سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان گرچه از لحاظ سیاسی دارای استقلال کامل و نظام خاص حکومتی و حقوقی خود هستیم گفت: اما از لحاظ تاریخی، فرهنگی، دینی و اعتقادی آنچنان به هم نزدیک هستیم که شاید نظیر این اتحاد و نزدیکی را کمتر بتوان در تاریخ کشورهای مختلف یافت که این زیربنا برای ما اهمیت ویژه ای دارد. 

روحانی اظهارداشت: ملت ها از ما می خواهند شرایط را آنچنان مهیا کنیم تا روابط مختلف ملت ها و دولت های این منطقه به ویژه این سه کشور همسایه در کنار دریای خزر به هم نزدیک تر و پیوسته تر شود. 

وی با بیان این نکته که مردم از ما می خواهند راحت تر به کشورهای یکدیگر رفت و آمد کنند، اضافه کرد: آنها می خواهند کالاهایشان مناسب تر به دست کشورهای دیگر برسد، بنابراین ارتباطات را باید آنچنان توسعه دهیم تا شرایط برای همکاری های مختلف سه کشور بزرگ ایران، ترکمنستان و قزاقستان فراهم شود. 

وی بهره برداری از این خط ریلی مهم را قدم مهمی جهت اجرای خواست مردم این منطقه برشمرد گفت: از طریق این راه آهن امروز نه تنها سه کشور به هم متصل شده اند بلکه این راه آهن وسیله ای خواهد بود که راحت تر به خلیج فارس و دریای عمان و کشورهای شرق منطقه چین، روسیه، ترکیه، اروپا و مدیترانه نزدیک و نزدیک تر شوند.

روحانی گفت: بهره برداری از این خط آهن برای مردم منطقه و کشورهای همسایه ما دارای اهمیت خاصی است و ما گام مهمی را در این راستا برداشته ایم اما این قدم پایانی نیست بلکه گام های نخست است که باید آن را تکمیل کنیم. 

وی تصریح کرد: این راه آهن توان آن را دارد که میلیون ها تن بار را در طول سال و یا هزاران مسافر را جابه جا کند که در عین حال باید این ظرفیت توسعه یابد. 

رییس جمهوری ادامه داد: این راه آهن آغازی برای ارتباطات نزدیک تر و زمینه ای است تا در کنار آن اقدامات موثر دیگری برای رفت و آمد مسافرین، تسهیل روادید بین تجار و مردم منطقه، ایجاد مقررات برای حمل و نقل راحت تر و سریع تر انواع کالا فراهم کنیم و رفاه و شراط راحت تر را برای ملت های خود و منطقه به وجود آوریم. 

رییس جمهوری گفت: این راه آهن می تواند کشورهای بزرگی همچون چین ، روسیه ، پاکستان ، ترکیه ، عراق را از طریق خلیج فارس و دریای عمان به دیگر کشورها متصل کند و جمهوری اسلامی ایران نیز آمادگی دارد در مرحله دوم با همکاری سه کشور ظرفیت های این خط ریلی را بالاتر ببرد و به نقاط جدیدتری متصل کند. 

روحانی ادامه داد: به زودی راه آهن ما به دریای عمان متصل خواهد شد که در دسترسی جدید سه کشور بزرگ ایران ، ترکمنستان و قزاقستان را به کشورهای دیگر منطقه فراهم می کند. 

وی با اشاره به جاده و کشتیرانی بهتر بین کشورهای ساحلی خزر گفت: می توانیم از این خط آهن کشورهای عضو اکو را به کشورهای عضو شانگهای متصل و شرایط را برای انتقال انرژی و سوآپ مواد نفتی آماده کنیم.

شناسه مطلب : 2992|
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار : 0
انتشار یافته : 0
نظر شما
نام: *
 
ایمیل :
 
نظر شما: *